Sunday, May 4, 2008

Got milk? To mix or not to mix...

Since I am learning to find ways to be more frugal and cut down on the grocery bill I thought I would do some calculations to find out if mixing dry milk is more economical than buying milk by the gallon. Mom used to do this when we were kids but I wanted to find out if this is still economical with current prices. (I know dry milk is much more expensive now.)
This is what I calculated at Aldi: 64 oz box of dry milk = $12.99 (this makes 5 gallons of milk according to the directions) but the price at Aldi for 1 gallon of milk TODAY is $2.59 so...
it figures out to be exactly the same price!!!
However, at Walmart prices which I believe are still over $3 a gallon here, the dry milk from Aldi would be cheaper. So really, it depends on where you will be buying the milk and, oh yes, the HF ("husband factor") too. Mike gave me a little wrinkled up nose face when I told him about mixing milk. So for me, for now, I will just plan out my milk purchases at the cheaper stores and hopefully also when it is on sale (Kroger's ad this week is 2/$5 which Walmart will match) and maybe revisit it again later...

1 comment:

Julie said...

Yeah!!! Welcome to the blog world! :)
About the milk... we definitely benefit from it out here... I get the aldi's milk at $13 and mix more than 5 gallons (b/c I'm cheap and we don't mind the taste) but our milk is $3.49 (for 2%) and it's uniform all over, everywhere) We never have sales on milk - my eyebrows went up when I read that part... sale??!? But I have to get whole milk too. Caleb drinks 1 gallon of whole milk, and we drink 3 gallons/week - 4 gallons/week is a LOT and we don't drink as much as we would like to - so ... we mix.
Anyway - can't wait to read more. This will be great!
lv ya ~ Julie